Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the polylang domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/www/ai/anatoliybogdanenko/wp-includes/functions.php on line 6114
Вітчизняна історіографія про історичне минуле міста Остер – anatoliybogdanenko.com

anatoliybogdanenko.com

Вітчизняна історіографія про історичне минуле міста Остер

Історіографія історії міста Остер досить велика і давня. Більшість праць дореволюційних і радянських вчених дають загальні уявлення про місто, або висвітлюють тільки яскраві моменти з його життя. 

Збірки літописів вказують на історичні події, повʼязані з цим містом та його значенням в міжусобицях за велико-князівської доби. Королівські грамоти, люстрації Остерського замку 1552, 1616,1622,1628 і 1636 р.р., листування Остерських воєвод вміщені в матеріалах Реєстра війська Запорозького 1649 р. та інші видання дають можливість вияснити особливість розвитку цього міста як центру староства на кордоні з Московською державою за часів литовсько-польського панування. Потім, як місця перебування царських військ після визвольної війни 1648-1654 р.р.. Процес становлення козацької старшини та зростання церковного землеволодіння яскраво відображають «Генеральне слідство про маєтності Київського полку 1729-1730 р.р.», неопубліковані документи Остерської сотні з Румʼянцевського опису, матеріали Державного архіву Чернігівської області та інші.

Перше дослідження з історії міста Остер М. Александровича «Остерський уїзд» 1881 р. малює життя краю в період існування Київської Русі та панування Польщі. В свій час історичному минулому міста приділялась увага в працях С. Л. Соловйова, Н. М. Карамзина, Н. А. Маркевича, Н. І. Костомарова, Д. Н. Бантиш-Каменського, П. О. Куліша, В. Б. Антоновича та М. С. Грушевського.

Матеріали, що стосуються міста Остер знаходимо в «Земських збірниках Чернігівської губернії», «Історико-статистичному описі Чернігівської єпархії», періодично друкувалися в журналі «Київська минувшина», газетах «Чернігівський земський тиждень», «Чернігівські єпархіальні відомості».

В наш час ця тема простежується в працях О. І. ГуржІя, В. І. Борисенка, В. А. Смолія, О. С. Компан, Д. І. Бойка, К. І. Силецюка, В. В. Мавродіна та інших вчених.

Деякі відомості з минулого міста дають «Опис міст і сіл України. Чернігівська область». Дані про пам’ятник XI ст. «Юрʼєву божницю», яка знаходиться в м. Остер можна взяти з «Історії українського мистецтва», журналів «Україна» від 12 березня 1989 р. та «Пам’ятники України» від 31 липня 1984 р. Цікавий матеріал з історії Остра міститься в книзі П. П. Толочка «Нащадки Мономаха», друкувався в газетах «Деснянська правда» та «Українському історичному журналі».

За даними О. С. Компан «Міста України в другій половині ХVІІ ст» видно, що місто в свій час мало велику вагу в економічному житті Лівобережної України. Ще й досі немає праці, де б детально був досліджений шлях, пройдений містом Остер протягом всієї історії свого існування.


Опубліковано

у

від

Теги:

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *