Історіографія історії міста Остер досить велика і давня. Більшість праць дореволюційних і радянських вчених дають загальні уявлення про місто, або висвітлюють тільки яскраві моменти з його життя.
Збірки літописів вказують на історичні події, повʼязані з цим містом та його значенням в міжусобицях за велико-князівської доби. Королівські грамоти, люстрації Остерського замку 1552, 1616,1622,1628 і 1636 р.р., листування Остерських воєвод вміщені в матеріалах Реєстра війська Запорозького 1649 р. та інші видання дають можливість вияснити особливість розвитку цього міста як центру староства на кордоні з Московською державою за часів литовсько-польського панування. Потім, як місця перебування царських військ після визвольної війни 1648-1654 р.р.. Процес становлення козацької старшини та зростання церковного землеволодіння яскраво відображають «Генеральне слідство про маєтності Київського полку 1729-1730 р.р.», неопубліковані документи Остерської сотні з Румʼянцевського опису, матеріали Державного архіву Чернігівської області та інші.
Перше дослідження з історії міста Остер М. Александровича «Остерський уїзд» 1881 р. малює життя краю в період існування Київської Русі та панування Польщі. В свій час історичному минулому міста приділялась увага в працях С. Л. Соловйова, Н. М. Карамзина, Н. А. Маркевича, Н. І. Костомарова, Д. Н. Бантиш-Каменського, П. О. Куліша, В. Б. Антоновича та М. С. Грушевського.
Матеріали, що стосуються міста Остер знаходимо в «Земських збірниках Чернігівської губернії», «Історико-статистичному описі Чернігівської єпархії», періодично друкувалися в журналі «Київська минувшина», газетах «Чернігівський земський тиждень», «Чернігівські єпархіальні відомості».
В наш час ця тема простежується в працях О. І. ГуржІя, В. І. Борисенка, В. А. Смолія, О. С. Компан, Д. І. Бойка, К. І. Силецюка, В. В. Мавродіна та інших вчених.
Деякі відомості з минулого міста дають «Опис міст і сіл України. Чернігівська область». Дані про пам’ятник XI ст. «Юрʼєву божницю», яка знаходиться в м. Остер можна взяти з «Історії українського мистецтва», журналів «Україна» від 12 березня 1989 р. та «Пам’ятники України» від 31 липня 1984 р. Цікавий матеріал з історії Остра міститься в книзі П. П. Толочка «Нащадки Мономаха», друкувався в газетах «Деснянська правда» та «Українському історичному журналі».
За даними О. С. Компан «Міста України в другій половині ХVІІ ст» видно, що місто в свій час мало велику вагу в економічному житті Лівобережної України. Ще й досі немає праці, де б детально був досліджений шлях, пройдений містом Остер протягом всієї історії свого існування.
Залишити відповідь